S e b e l á s k a

S E B E L Á S K A.

Někteří lidé sebelásku zaměňují za sobectví, namyšlenost nebo egoismus. S e b e l á s k a ale není ani jedno z toho. Co tedy vlastně je?

Sebeláska je schopnost mít rád sám sebe. Je to schopnost přiznat si všechny své klady a zápory, své přednosti a nedostatky. Je to schopnost vnímat svoji krásu. A někde jsem četla krásnou věc, že když se k sobě chováte s láskou i péčí, a víte, že si to zasloužíte, tak to je sebeláska. A jakmile se naučíme lásku dávat a projevovat sami sobě, budeme dávat lásku druhým a od druhých ji také přijímat. Na cestě za sebeláskou ale bývá spousta překážek, které musíme překonat.

„V každé lásce k druhému je přes polovinu sebelásky.“

Každý na sobě nemá něco rád. Bez ohledu na to, zda se jedná o věci, které můžeme, nebo nemůžeme změnit. Máme slabá místa, věci, které nás na nás štvou, které na sobě nesnášíme. A pak vznikají takové ty klasické situace, které známe snad všichni. Před někým řekneme, co se nám na nás nelíbí, a dostaneme reakce typu: "Nemáš široký ramena, co blázníš!" "Co bych dala za tak hustý vlasy, buď ráda!" A vy ta široká ramena prostě vidíte. A ty husté vlasy nemáte rádi. To ale neznamená, že se nemůžete mít rádi a že nemůžete přijmout sami sebe.

Abyste se mohli mít rádi, je důležité je uvědomit si a pochopit jednu podstatnou věc, kterou mně trvalo pochopit opravdu dlouho :D Nejde se zavděčit všem! Nejde to. Opravdu ne. Sto lidí, sto chutí. Nikdo na světě se nelíbí všem lidem. Vždy se najde někdo, komu se na vás něco nebude líbit. Ať už fyzicky, nebo povahově. Komu se nebude líbit to, co děláte. Někdo, kdo si bude myslet, že vám ty zrzavé vlasy slušely víc. Že byste se neměli tak výrazně líčit. Že byste měli nějaké to kilo zhubnout. Nebo přibrat. Někteří vám to neřeknou a někteří vám to, že se jim na vás něco nelíbí, čas od času dají nějakým způsobem najevo. V lepším případě čas od času.


Kritickým obdobím je samozřejmě puberta a i u mě tomu tak bylo. Já tohoto upozorňování na moje nedostatky (brala jsem to tak v té době), popichování a posmívání nejvíce zažila na základní škole, kde je to asi tak nějak "normální", a pak později bohužel i na gymnáziu. A věřte, že v té době se o nějaké sebelásce u mě opravdu mluvit nedalo. Vždy, když někomu vykládám, jak se mi posmívali kvůli výšce a malým prsám, tak lidé nevěřícně kroutí hlavou. "A z toho sis vážně něco dělala?" Dělala. A docela dost. Ono to prostě zamrzí, když do vás téměř každý den kvůli tomu někdo rejpe. A když jsou to i lidé, které nazýváte kamarády, kamarádkami, přáteli. Poprvé se tomu zasmějte, podruhé taky, ale pak už to začne být nepříjemný. A ubližovat. Proto občas sami uděláte nějaký ten vtípek, aby to vypadalo, že jste s tím v pohodě, i když nejste. Taková obrana. Nepřipadala jsem si dost dobrá. Neměla jsem se ráda. Neměla jsem seběvědomí (ne že teď bych jím překypovala, ale je tam!) Ale postupem času, zkušenostmi, změnou pohledu na různé věci, lidi, na svět, jsem se začala mít ráda. Ráda taková, jaká jsem. A více si věřit. A rozhodně to není tak, že bych na sobě milovala úplně vše. To opravdu ne. Asi jako každá holka mám na sobě věci, u kterých bych se nezlobila, kdybych je mohla změnit, ale tak nějak jsem se už naučila žít sama se sebou a některé své "nedostatky" brát jako své přednosti. To, že mám už několik měsíců problémy s pletí asi jako přednost brát nejde, tak proto to slovíčko "některé" :D 
 
"Sebeláska, to je objetí těla s duší v jedné osobě." 

Neříkám a nechci, aby to vyznělo tak, že názory ostatních nejsou důležité. Jsou. Můžete si z nich něco odnést. Mohou vás posílit. Posunout dál. Ale pořád myslete na to, že je to váš život. Vaše tělo. Vaše nejlepší vědomí a svědomí. Důležité je cítit se dobře sám se sebou. Sám ve svém vlastním těle. A pokud se cítíte dobře, přijmete se takoví, jací jste, tak vás tyto věci už prostě tolik nezraní. Nebo vás dokonce nezraní vůbec.


Mít se rád je podle mě jedna z největších životních výher. A kort v dnešní době, kdy jsme pod obrovským tlakem sociálních sítí a jejich uživatelů, kteří nejen skrze ně komentují naše rozhodnutí, náš vzhled, náš život. Koukáme na dokonalé fotky na Instagramu, kterým dáváme srdíčka, koukáme na zdánlivě dokonalé životy jiných lidí. Ano, taky to dělám. Říkám jim "sebedestrukční profily" aneb takové ty profily slečen, dívek, žen, které jsou krásné, mají krásné partnery, některé i děti, krásný dům, cestují a zdánlivě nemají žádné problémy a mají se jako v pohádce. I tohle nás svým způsobem nutí přemýšlet, pochybovat o nás, o našem životě. I tohle může být jednou z překážek k sebelásce.

Jsem šťastná za to, že můžu říct větu "mám se ráda" a vím, že tomu tak opravdu je. Mám se ráda taková, jaká jsem. I se svými nedokonalostmi. Nejde o namyšlenost. Nejde o egoismus. Jde o sebelásku. Jde o to mít se ráda. A třeba i s těmi širokými rameny a hustými vlasy.

P.
www.instagram.com/petra_bartakova

Komentáře

 1. Peti, psala jsem Ti, že stejný článek mám nějaký ten čas rozepsaný, ale vždy dám raději přednost něčemu jinému... A asi Tě nepřekvapí, že jsem chtěla sepsat také svoji "cestu k sebelásce" a možná Tě opět nepřekvapí, že jsme si podobné stále ve více věcech! Základka byla pro mě příšerná z hlediska šikany, ale naopak gympl, kde jsem se jako 13leté kuřátko začala měnit, měl zase neblahý vliv na moje sebevědomí... Dále to nebudu rozpitvávat, snad se vše jednou dočteš v článku! :) Každopádně skvěle napsané! :)

  LifestyleBirdie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto chápu. Já už ho měla rozepsaný strašně dlouho, ale až dnes jsem mu konečně dala takovou podobu, abych byla spokojená a mohla ho vydat.
   Ne, nepřekvapuje mě, že jsme si podobné i v tomto, vážně ne, už je to taková naše klasika :D
   A jinak moc děkuju za pochvalu, Terezko ❤️ Ráda si přečtu i tvůj článek!

   Vymazat
 2. Úžasný článek a myslím, že by si ho měli všichni přečíst, aby pochopili! Se vším souhlasím. Já sama se musím přiznat, že jsem k tomu "mám se ráda" dospívala hodně dlouho a až nedávno jsem si uvědomila, o čem to je :-) člověku to někdy hold trvá trochu déle... je to samozřejmě věkem, už mi dávno není náct :-)
  All my cosmetics

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důležité je, že jsi k tomu dospěla :)
   A moc děkuju! ❤️

   Vymazat
 3. Jsem neskutečně šťastná, že se o tom v poslední době tolik mluví. Opravdu. A proto to furt podsouvám mé kamarádce, která ještě tohoto bodu nedospěla.
  Já jsem se začala zabývat sebeláskou teprve minulý rok. Mám akné. Cystické. A někdy se mi umí vytvořit abscesy. A přiznejme si, že akné zahýbe se sebevědomím vždy. A je jedno jestli je holce 13. nebo 27. Neříkám, že jsem někdy nějak extra trpěla posměšky, ale viděla jsem se v zrcadle. A nedokázala jsem se přijmout. Prostě to nešlo. Takže když mi někdo něco pochválil, řekla jsem ze slušnosti děkuju, ale vždy jsem si v hlavě řekla něco jiného. "Hm, tak ten je asi slepý." "Nikdo lepší nezbyl." A podobné věci. Sama jsem se shazovala, což dělá neskutečná většina žen a je to hrozná chyba.
  Přitom o tom stačí jen mluvit. Ukázat pravdu. Nebát se mluvit o věcech, které sice jsou nepříjemné, ale jsou normální. Nikdy není nikdo v něčem sám. Vždy se najde někdo s podobným problémem. A já jsem opravdu vděčná, že jsem našla projekt Za normální holky a spoustu profilů, které se tomuto tématu věnují. A ano, můžu teď říct, že se mám ráda. Neříkám, že bych na sobě něco nezměnila, ale až budu chtít, změním to. Ne pro někoho, ale pro sebe. Protože budu chtít.
  A mimochodem, krásný článek a jsi moc hezká! :) ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc Ti děkuju za tento komentář a za pochvalu na konci! ♥ Jsem ráda, že jsi na tom tak, jak jsi, a že jsi dospěla do tohoto bodu :) Poslední dobou je sebeláska opravdu diskutovaným tématem, tak jsem se i já rozhodla přispět tímto článkem, třeba někomu pomůže :)
   A jinak s tebou naprosto souhlasím. Mně je 25 a poslední dobou jsem měla a mám s akné a celkově s pletí docela problémy a můžu jen potrdit, že na sebevědomí je to určitý tlak. Člověk se prostě necítí úplně komfortně, příjemně a sebevědomím a sebedůvěrou to prostě otřese.
   Měj se krásně a měj se ráda!

   Vymazat

Okomentovat

Moc děkuji za Vaše komentáře!